Jak podnikat v daňovém ráji


Chcete mít od začátku efektivně vyřešené účetnictví vaší firmy? Nejlepší je založit společnost v některém z daňových rájů. Belize, Seychely, Lichtenštejnsko, Kypr nebo Bahamy sníží vaše výdaje a zajistí bezpečnost.

Proč se začínající podnikatelé pouští do zakládání tzv. offshore či onshore firem? Důvody bývají různé. Nejčastěji jde o:

  • ochranu majetku a vlastnictví,
  • výhodnější právní systém,
  • optimalizace daní,
  • snadnější podnikání v některých oborech,
  • image mezinárodního holdingu.

Samotné založení offshore společnosti už dnes není takový problém. Ve spolupráci s profesionály na zakládání firem to zvládne každý. Důležité je znát všechny odlišnosti od běžné české společnosti s ručením omezeným a neustálá jistota bezpečí.

 

Co je offshore společnost?

V roce 2008 fungovala jako offshore společnost zhruba 3% všech firem působících na území ČR. Jde o společnost s oficiálním sídlem v zemi s výhodnými daněmi. Většinou se jedná o prosté ICB (International Business Company). Malá řemeslná dílna výhody sídla v Monaku moc neocení. Offshore společnosti se vyplatí hlavně pro mezinárodní obchod a poskytování či zprostředkování elektronických, poradenských či reklamních služeb.

Příprava

Zvažte, jestli se offshore podnikání vůbec hodí pro váš byznys. Proveďte analýzu podnikatelského záměru. Pak musíte stanovit cíle a srovnat je s případnou srážkovou daní.

Bezpečnost

Jak známo, offshore společnost musí mít v cílové zemi svého zástupce s kompletní dokumentací, díky které může kdykoliv dokázat, že je firma skutečně jeho. S touto osobou musíte nutně vybudovat pevné osobní vazby.

Samozřejmě si nechte plnou moc, díky které budete moci sami kdykoliv o všem rychle rozhodnout.

Průběžný monitoring

Fungování offshore byznysu má spoustu úskalí. Stačí chvilka nepozornosti a můžete mít velký problém. Proto je třeba předem naplánovat všechny finanční transakce. Už při výběru destinace musíte mít zcela jasno v tom, jak bude financování vypadat.

 

Offshore společnost vám může usnadnit život, ale při špatném plánování a zanedbání důležitých aspektů vás může také snadno potopit. Vždy se raďte s odborníky na zakládání společností.